Korešpondenčný seminár z programovania (KSP) je súťaž programátorov - stredoškolákov (a mladších). Jej cieľom je zdokonaliť žiakov, ktorí už vedia programovať, alebo sa práve programovať učia, v programovaní a v algoritmickom myslení.
Kategórie
Korešpondenčný seminár z programovania pozostáva z troch kategórií: KSP-Z,
KSP-O a KSP-T. Kategória KSP-Z je určená pre začínajúcich riešiteľov.
Pokročilým riešiteľom je určená kategória KSP-O. Tým najlepším odporúčame riešiť navyše aj kategóriu
KSP-T. Na sústredenie však na základe riešení úloh z kategórie KSP-T nepozývame
- úlohou tejto kategórie je celoročná príprava riešiteľov na medzinárodné
súťaže.
Kategórií KSP-O a KSP-T sa môžu zúčastniť všetci stredoškoláci (a základoškoláci) bez
obmedzenia, aj riešitelia KSP-Z. Obzvlášť radi privítame účasť dievčat.
Kategóriu KSP-Z v zimnej sérii môžu riešiť:
- druháci na strednej škole a mladší, ak do 1.9.2007 boli najviac na 1 sústredení KSP
- tretiaci a štvrtáci na strednej škole, ak do 1.9.2007 neboli na sústredení KSP
- druháci na strednej škole a mladší, ak do 1.1.2008 boli najviac na 1 sústredení KSP
- tretiaci a štvrtáci na strednej škole, ak do 1.1.2008 neboli na sústredení KSP
Odmena
Najlepších riešiteľov z kategórií KSP-Z a KSP-O pozývame každoročne na dve týždenné sústredenia (pokiaľ sa ich podarí zorganizovať). Na jesenné sústredenie nepozývame riešiteľov, ktorí už ukončili strednú školu. Najlepších riešiteľov z kategórie KSP-T čakajú hodnotné vecné ceny (ako napríklad fajné knižky, štýlové tričká a tak, veď uvidíte). Pokiaľ viete o niekom, kto by mohol sústredenia KSP čo i len čiastočne sponzorovať, dajte nám o ňom (a prípadne jemu o nás) vedieť.
Organizácia súťaže
Všetky kategórie sú organizované v štyroch kolách, ktoré sú rozdelené na dva samostatné polroky po dvoch kolách. Na jarné sústredenie teda budú pozývaní najlepší riešitelia podľa počtu bodov za zimnú časť a na jesenné sústredenie podľa počtu bodov za letnú časť. Kolo obsahuje 10 príkladov, z čoho príklady 1-5 tvoria kategóriu KSP-Z, príklady 4-8 kategóriu KSP-O a príklady 8-10 kategóriu KSP-T. Príklady každého kola (nie nutne všetky) je treba vyriešiť a do určeného termínu poslať na našu adresu. Riešenia odoslané po tomto termíne nemusia byť hodnotené, prípadne môžu byť riešiteľovi strhnuté body za neskoré odoslanie riešenia. Riešiteľom, ktorí sa zúčastnili niektorého kola súťaže, pošleme zadania ďalšieho kola, výsledkovú listinu a komentáre k riešeniam. Ďalšieho kola sa však môžu zúčastniť aj tí žiaci, ktorí sa predchádzajúceho kola nezúčastnili.
Požiadavky na riešenia
Základom riešenia každého príkladu (ak nie je v zadaní uvedené
inak) je listing programu v ľubovoľnom vyššom programovacom jazyku (najlepšie Pascal,
C/C++). Na programe nás zaujíma najmä jeho korektnosť (dáva program pre každý vstup
správny výsledok?) a efektivita (koľko času a pamäte potrebuje na spracovanie vstupu určitej
veľkosti). Dôraz klaďte na algoritmickú časť programu, pri načítavaní vstupu a vypisovaní
výstup nemusíte úplne presne dodržiavať formát zo zadania. Rovnako dôležitou súčasťou riešenia
je slovný popis riešenia. Slovný popis by mal obsahovať popis použitého algoritmu,
prípadne popis kľúčových dátových štruktúr. Mal by byť natoľko jasný a zrozumiteľný, aby
bolo podľa neho možné napísať program rovnako efektívny, ako ten váš. Ďalej vyžadujeme
zdôvodnenie (dôkaz) správnosti použitého algoritmu a odhad časovej a pamäťovej
zložitosti algoritmu (t.j. koľko času a pamäte potrebuje váš program v závislosti od veľkosti
vstupných dát).
Na internetovej stránke http://www.ksp.sk/ksp/riesenie.php
nájdete ukážkovo vyriešených niekoľko starších príkladov. Na tej istej stránke sa môžete aj dočítať, čo je vlastne
časová a pamäťová zložitosť (ak vám tieto pojmy veľa nehovoria).
Technické detaily
Podobne ako v matematickej olympiáde, kat. P, ak píšete program v C++ a používate STL, súčasťou popisu vášho algoritmu by mal byť dostatočne podrobný popis implementácie dátových štruktúr, ktoré používate. Podobné podmienky platia aj pre používanie pokročilých dátových štruktúr v Jave či inom programovacom jazyku. Ak si nie ste istí, či niečo môžete použiť, radšej to popíšte, prípadne nás kontaktujte mailom na a opýtajte sa.
Formálna úprava
Diskety nám neposielajte. Svoje riešenia píšte na papiere formátu A4. Prvý list každého riešenia má obsahovať hlavičku, v ktorej je meno riešiteľa, číslo príkladu, kategória, počet listov príkladu a škola. Ďalšie listy obsahujú meno, číslo príkladu a číslo listu. Ak má príklad niekoľko listov, zopnite ich spolu (v ľavom hornom rohu), aby sa nestratili. Nezopínajte listy patriace rôznym príkladom a už vôbec nepíšte riešenia viacerých príkladov na ten istý list papiera.
Bodovanie
Maximálny počet bodov za príklad závisí od jeho náročnosti, uvádzame ho pri zadaní každého príkladu. KSP je súťaž jednotlivcov, preto ak sa vyskytnú "kolektívne riešenia", bude za ne udelených patrične menej bodov.
Evidenčný lístok
Každý súťažiaci, ktorý ešte KSP neriešil (alebo sa mu od minula zmenili niektoré údaje) musí poslať spolu s riešeniami prvého kola vyplnený evidenčný lístok. Veľmi dôležitou informáciou na tomto lístku je adresa pre korešpondenciu. Na túto adresu budeme posielať opravené riešenia a zadania ďalších kôl. Ak táto adresa je iná, ako vaša domáca adresa (ak bývate napr. na internáte), napíšte nám aj svoju domácu adresu, aby sme vám mohli písať aj cez prázdniny. Nezabudnite tiež uviesť rok, v ktorom maturujete. Tí z vás, ktorí máte prístup k internetu, môžete evidenčný lístok vyplniť na adrese http://www.ksp.sk/ksp/prihlaska.php.
Poštovné náklady
Žiaľ nie je v našich silách hradiť všetky výdavky na poštovné (rozposielanie zadaní, riešení a vzorových riešení). Preto sme zaviedli "účastnícky poplatok". Účastnícky poplatok je 15 Sk za každú sériu, ktorej sa riešiteľ zúčastní a posiela sa spolu s riešeniami úloh formou poštových známok v rozumných hodnotách, napr. 2 a 5 Sk. Účastníkom, ktorí nám nepošlú známky, hrozí, že od nás nedostanú žiadnu poštu.
Upozornenie
Účasťou v KSP nám zároveň dávate súhlas spracovať a archivovať v elektronickej podobe údaje, ktoré nám poskytnete na evidenčnom lístku, ako aj súhlas zverejniť vaše meno, školu, ročník a dosiahnuté výsledky vo výsledkovej listine.
Tešíme sa na vaše riešenia a prajeme vám veľa dobrých nápadov
KSPáci
Adresa: |
KSP Katedra vyučovania informatiky FMFI UK Mlynská dolina 842 48 Bratislava 4 |
E-mail: | |
WWW: | http://www.ksp.sk/ksp/ |
Telefón: | 02/ 60 295 210 |