KSP.sk

Korešpondenčný seminár z programovania

Článok
Tlač

Jesenné sústredenie 2009 Počúvadlo

Jesenné sústredenie KSP, Počúvadlo, 7. - 14. novembra 2009

Kde bolo tam bolo, žil raz jeden kráľ. A ten kráľ mal jednu dcéru...

Sobota

... a ako to už býva, kráľova jediná dcéra sa mala dnes vydať a tak sa chystala sa veľká svadba. My sme patrili medzi tých šťastlivcov, ktorí boli na ňu pozvaní. A neboli sme hocijakí hostia. Boli sme bližší či vzdialenejší príslušníci rodiny ženícha aj nevesty. Zhromaždili sme sa teda v svadobnej sále, zablahoželali ženíchovi, odovzdali svoje originálne svadobné dary a obrad sa mohol začať. S napätím sme očakávali prvé slávnostné tóny rozladeného organu, ktorý mal oznámiť zahájenie slávnosti. Počujete? Už hrá... Krásna nevesta so svojím otcom kráľom vstupujú a my ostatní so zatajeným dychom čakáme, čo bude nasledovať. Keď prišli až pred oltár, kňaz nám naznačil, aby sme si kľakli. Tak sme si kľakli. Začal čítať príhovor a všetky tie predpísané reči. (Ktoré, mimochodom, nápadne pripomínali frázy z istej červenej algebry :D) A v tom prišli duchovia z osembitového Pacmanového sveta (medzi ktorých patril dokonca aj ženích) a odvliekli so sebou princeznú. Statočný Koníííík sa za ňou rozbehol, že ju zachráni, ale zasekol sa v portáli do osembitového sveta. Mal príliš veľa pixelov, aby ho svet dokázal renderovať. Museli sme ho vytiahnuť, kým by bolo neskoro.

Kňaz čítajúci liturgické texty z červenej algebryŽeních (ako zamaskovaný duch) s nevestou 

Kráľ bol zo straty svojej jedinej dcéry zúfalý a tak sľúbil polovičku princeznej a pol kráľovstva tomu, kto mu ju nazad živú privedie. Záujemcov sa našlo veľa. A to zo štyroch rôznych skupín:

 A: Tomy, Ondrej, Vlado, Mišo A., Jakub, Rišo, Matúš
 B (HELLOW~1): Pali, Syseľ, Habo, Maťo Ve., Melón (tfl), Andrej, Wryxo, Mária 
 C: Mišo Z., Maťo P., Chozé, Maťo Va., Frido, Martin K., Gabo, Lukáš, Táňa
 D: Bruno, Rafael, Marek, Maťo Kuchy, Piťo, Dušan, Viktor, Aňička

Princezná už bola niekde na druhej strane a my sme iba stepovali pred portálom a nevedeli, čo robiť ďalej. V tom prišiel Mág a povedal ako prejsť do osembitového sveta. Všetci sme sa mali oblepiť 200 pixelami, aby nás svet stíhal renderovať. Na tričká alebo svoje róby sme lepili, či spinkovacími strojčekmi pripínali papierové pixely, aby sme zakryli veľký počet našich skutočných pixelov. Po opixelovaní sme úspešne prešli portálom do osembitového sveta.

Keďže každý mal počet svojich pixelov zredukovaný na 200, mohla sa vyhlásiť súťaž. A to nie len taká hocijaká, ale súťaž krásy. Do súťaže Mr. a Mrs. Pixel sa z každej družinky do oboch kategórii prihlásil práve jeden. Teda mali sme dokopy ôsmych nominovaných:

Mrs. PixelMr. Pixel 

Ako to už na každom sústredení býva, aj toto sústredenie sme programovali proboj. Témou tohto proboja ako inak bola stará hra na mačku a myš. Našou úlohou bolo počas celého sústredenia programovať myš, ktorá sa bude uhýbať mačkám a nazbiera čo naviac syra. Ako zvyčajne deadline proboja sa nikdy neposúva a preto niektorí už začali kódiť hneď prvý deň.

Ďalšou super aktivitou počas celého sústredenia bolo zbieranie ečívmentov. Ečívmenty sa dali získať za splnenie niektorej z úloh, ktoré boli na nástenke. Medzi úlohami bolo napríklad prísť 2 krát na rozcvičku, 2 krát obehnúť okolo jazera, prejsť špeciálny level v Prince of Persia, či zbaliť účastníčku/účastníka/vedúcu počas sústredenia.

Nedeľa

Na ďalší deň sme sa zobudili do prekrásneho rána. Tí, ktorí neboli leniví si privstali o čosi skôr, aby si rozcvičili svoje telo a začali zbierať ečívmenty. Ostatní zatiaľ sladko spali, pretože ešte netušili čo ich v tento deň čaká. Nasledovali raňajky a po nich obľúbené rozquičky. Ak sa niekto neprebudil na rozcvičku, toto ho už určite prebralo. Na každých rozquičkách sa ráno počítajú dve algoritmické úlohy a tentokrát bolo jednou z nich hľadanie mostov. Počas celého dopoludnia bývajú dva bloky prednášok. Vždy je na výber z dvoch, jedna zvykne byť ľahšia, druhá ťažšia. Konkrétne dnes nám Maty hovoril o zložitostiach algoritmov a v druhej prednáške o distribuovaných algoritmoch a voľbe šéfa, Broňa nám priblížila o čom je vlastne tá bioinformatika a Koníííík rozprával o základných dátových štruktúrach.

Po obede, ako sme si tak išli osembitovým svetom, narazili sme na Pacmanove bludisko a aj s tými zlými duchmi. Rozpamätáte sa ako to bolo v Pacmanovi? Zbierali sme cukríky a mali nájsť východ. Po tejto neľahkej úlohe robením kačákov v lese bola princezná pred nami. Ležala nehybne na zemi a pri nej bolo vedro s vodou, zápalka a list.

Po chvíli rozmýšľania bolo hneď jasné, kto to mohol princeznej spraviť. Vajce Dizzy, ktorého jediným vlastníctvom boli práve tieto tri predmety bol hlavný podozrivý.

Uaka-Uaka-Uaka-UakaPomóóóóóóc, duchKorisť 

Na večer sme si pripravovali divadielká. Štyri predstavenia veľmi populárnych hier Prince of Persia, Manic Miner, Tunneler a Červi ale trochu v inej podobe ste mohli vidieť naživo. Po skončení predstavení vedúci hlasovali za najlepšie. Hlas sa dával v podobe rozbitia vajíčka o hlavu vyvolenej osoby. Samozrejme vyhrala tá družinka, ktorá dostala najviac hlasov. Z víťazného videa je nakrútený záznam, časom si ho budete môcť pozrieť.

 
Manic MinerTunnelerČerviPrince of PersiaNo a toto ostalo po vedúcich (keď už dohlasovali) ...:D

Pondelok

Ďalší deň začal skoro rovnako ako ten predošlý. Bola dobrovoľná rozcvička (za ečívment) a úlohy na rozquičke (za body). Prednášky mali tentokrát Koníííík, Vinko, Miňo a Monika. Koníííík rozprával o rôznych spôsoboch triedenia, Vinko o spájaní úsekov DNA, Miňo o linuxovom prostredí a ako v ňom robiť a Monika mala hašovanie. Po nasýtení hlavy hustými informáciami sme nasýtili aj svoje žalúdky na výdatnom obede.

Po obede sme chceli vystopovať Dizzyho, pretože jediná stopa, ktorá pri princeznej ostala, boli Dizzyho predmety. Rozhodli sme sa kontrolovať jeho poštu. Čo všetko si už mohol za ten čas naplánovať ten Dizzy, nie? Na výber cudzej pošty však potrebujete splnomocnenie, ktoré vás oprávňuje dotyčného zastupovať. Získať splnomocnenie nie je jednoduchá záležitosť, treba perfektne vedieť robiť nič, hrať frisbee a pesničky na klavíri odzadu alebo sa dotýkať zeme obmedzeným počtom končatín. Začínali sme s tým, čo sme pri princeznej našli (Dizzyho predmety) a za rôzne úlohy sme tieto predmety mohli vymeniť za iné. Keď sa nám ho podarilo získať, vyzdvihli sme si Dizzyho poštu. Na naše prekvapenie sme sa dostali k pozvánke na Mortal Kombat, ktoré malo byť už v ten večer.

 
Maty... čo dodať :DSkupinka CRuky - nohyNa klavíri odzadu?U MiňaAko sa robí nič :)Akční hráči frisbee 

Podvečer začal Mortal Kombat. Každá družinka nasadila svojho bojovníka, ktorého ovládala pomocou veľkých papierových klávesov. Proti sebe sa postavili najobávanejší: Sub Zero, Liu Kang, Raiden a Scorpion. A už vstupujú dnu...

ScorpionSub ZeroLiu Kang (Vychudnutý Sandokan)Rayden (Biela Panda)Všetci štyria krásne pózujúci 

Na rôzne klávesové kombinácie reagoval každý bojovník ináč a robil rôzne kúsky. Vizuálne efekty, textúry a 3D akcelerácia, ktorá doprevádzala celý boj bola dokresľovaná a renderovaná ostatnými (ne)zaneprázdnenými vedúcimi. Niektorým ovládanie fungovalo dokonale, iní mali niekoľko sekundové oneskorenie kvôli zlým grafickým efektom alebo si nepamätali správne kombinácie klávesov. Ako vyzerali samotné boje môžete vidieť na týchto screenshotoch:

Sub Zero wins!Fight! (Sub Zero vs. Raiden) s 3D akceleráciou :DFight! (Scorpion vs. Raiden) s textúrami :-)Fight! (Liu Kang vs. Raiden)OvládačiA takto to dopadlo... 

Po skončení sme opustili sálu, vyšli von a konečne sme našli toho Dizzyho. Nanešťastie zostala z neho už iba praženica ale stihol nám zanechať správu napísanú svojou vlastnou krvou (žĺtkom). Správa však bola v perzštine, preto sme ju nedokázali prečítať.

Utorok

Dnes prednášal Bob o intervalových stromoch, ktoré sa mnohým hodili na OI. U$Ama zakončil Bobovu prednášku o svojich obľúbených Fínskych stromoch. Zoškrtal všetky nepotrebné vrcholy na tabuli, čo si každý pamätá z jeho frázy "Toto nepotrebujeme". Od MišoFa sme sa dozvedeli čo to o kompresii a grafickom formáte PNG. Mic riešil problém starej známej a veľmi populárnej hry NIM a ako ho rýchlo vyriešiť. Veľa ľudí to zaujímalo, veď úloha o NIMe sa vyskytla aj na OI. Veľmi časté riešenie mnohých problémov je na štýl Rozdeľ a Panuj, čo rozprávala Monika na svojej prednáške.

Ako sme už zistili, perzské písmo dokážu čítať jedine tí, čo pochádzajú z Orientu. Spomenuli sme si na Perzského princa, ktorý má svoje sídlo niekde v osembitovom Oriente a ako vždy behá, skáče, šabľuje či lezie po stenách v nejakých žalároch. Najprv musel prejsť jedno kolo, kým sa dostal ku nám. Perského princa sme ovládali my v ďalšej hre. Skočiť, behať, vyliezť na plošinku, prejsť na ďalšiu obrazovku či opatrne obísť pichliače nie je len tak. Na každý ťah princa treba body, ktoré sa dajú získať za vybehnutie na zablatený kopec, robením sloníkov, skokom z miesta... Samozrejme cheaty v podobe klávesov K alebo R (čo robia, to pozná snáď každý :D nie?) sa získať dali tiež a to tipnutím správnej karty, ktorú mal Mišo na vrchu balíčka, či nesením stoličky so sediacim okolo chaty.

 
Miňo-model? :PBehanie po svahuOkolo chaty na stoličkePri kompoch

Po úspešnom nájdení Perzského princa sme sa s ním akosi nedokázali dorozumieť. Veď ich orientálna reč bola pre nás nejaká čudná, ako keby ich písmo bolo písané sprava doľava (ale text čítali rovnako ako u nás zľava doprava :D). Príležitosť precvičiť si cudzí perzský text sme mohli v ďalšej aktivite a to v perzskom náboji. Zadania príkladov boli v perzštine ale našťastie online prekladač nám stihol preložiť prvých päť úloh, aby sme mohli začať počítať. Za každú vyriešenú úlohu sme dostali preklad ďalšieho príkladu. Po skončení náboja už bolo ľahké sa s princom dohovoriť (veď on rozprával iba odzadu :-)) a konečne sme zistili čo nám Dizzy chcel povedať. Vinník, ktorý odvliekol princeznú bol Mastermind. (Alebo odzadu Dnimretsam)

 
Aaa, Mišoof, všetci sa ho bojtePerzský princBob, je to dobre, však?A tak počítala celá družinka...A takto vyzerali zadania v perzštine

Chodiaci mozog s guľometmi, ktorý sa nachádza niekde na Marse a nosí meno Mastermind bol odteraz náš hlavný cieľ. Nájdete ho niekde potulovať sa v osembitovom svete v časti DOOM a vyzerá nejak takto:

Veď by nám mohol aj povedať, čo to spravil s princeznou. A tak sme zavítali na Mars v adventúrke. Ako prvé sme si všimli obchod podobný Lidlu, v ktorom dávali mozočky úplne zadarmo. Takejto pochúťke môže odolať len málokto a hlavne keď ju rozdávajú. Medzi inými sme si všimli starú tetu, ktorá predávala rôzne starožitnosti a iné drobnosti. Čajová súprava, s ktorou žiadna zbraň nevystrelí nás naozaj lákala, prečo ju nekúpiť? Ďalej sme zbadali plagát na deň otvorených dverí v miestnom laboratóriu. Neodolali sme a zašli sme sa pozrieť. Dovolili nám zahrať sa na veľkých chemikov a mohli sme si namiešať čo sme chceli. Samozrejme nás lákali rôzne nekalé a zakázané veci. Ale také dopingové látky, to nie je len tak. A naviac keď máte iba tri skúmavky a potrebujete v presnom pomere zmiešať tri látky. Pri tejto neľahkej úlohe sa viacerým podarilo namiešať nové iné zlúčeniny, o ktorých nikto nevedel, čo sú zač. Po návšteve laboratória sme si pozreli okolie a videli sme štadión, kde boli preteky Marsmuly. To nás veľmi zaujalo a tak sme sa išli prihlásiť. Brali však iba tých, čo prešli dopingovým testom (čiže museli byť pozitívni na testoch :D). Nám to nerobilo problém, veď sme mali už niečo namiešané z miestneho laboratória. Viacerí sme preteky nedokončili, lebo sme veľmi podvádzali a dostali žlté karty.

No, ale naším cieľom bolo nájsť Masterminda, tak sme začali hľadať v podzemí. Do podzemia sme sa dostali výťahom, do ktorého sme vložili žltú kartu (niektorí ju získali po diskvalifikovaní z pretekov :D). Potešili sme sa aj hláškou GAME SAVED po vystúpení z výťahu. Onedlho sme sa dostali k obydliu zombíkov. Chceli sme vedieť, či by nám mohli nejako pomôcť s Mastermindom. Zistili sme, že žijú v nepriateľstve s impami. Ak by sme však impom ukradli iracionálny prazdroj, ktorý im dodáva silu, kľudne by nám za odmenu povedali, kde je Mastermind. Išli sme ho teda ukradnúť. Aby si nás impovia nevšimli, museli sme sa plaziť po zemi a po schodisku. Prazdroj sme doniesli zombíkom, ktorí dodržali svoj sľub a dozvedeli sme od nich polohu Masterminda. A ešte nám dali výzbroj k boju. Keď nás zombíci zaviedli k miestu, kde nažíval Mastermind, potešili sme sa opäť hláškou GAME SAVED. Zombíci nás opustili a vkročili sme dnu do jaskyne. Mastermind bol tentokrát veľmi zhovorčivý ale všetky naše zbrane z ničoho nič začali strieľať po ňom. Teraz sa nám naozaj hodila tá čajová súprava. (Pamätáte, s ktorou nevystrelí žiadna zbraň? :D) Mastermind nám povedal, že to nebol on, kto odniesol princeznú, ale to bolo dielo toho druhého Masterminda.

Kto nezažil, nepochopí :PPlazenie po schodoch (skrývanie sa pred impami) 

Na chvíľu sme s ním pokecali a potom sme sa vydali na neľahkú cestu k zlému Mastermindovi. Museli sme prejsť labyrintom. Obliekli sme sa na von a pripravili jedlo do batohov, veď človek nikdy nevie :). Keď už sme boli vystrojení, dostali sme mapu okolia so zaznačenými stanovišťami (a aj miestami, kde poľovníci strieľajú :D) a vedúci nám povedali, kde máme začať. Na určenom mieste sme našli (v ideálnom prípade :D) otázku s možnosťami odpovedí, kde každá nás posielala niekde inde. Keďže sme sa chceli dostať na chatu v čo najkratšom čase a s čo najmenším počtom prejdených stanovíšť, potrebovali sme odpovedať čo najsprávnejšie. Stačilo nám trochu snahy motivovanej možnosťou ísť spať a o nejaký čas sme sa všetci vrátili na chatu. A niektorí dokonca počas hry získali aj tajný ečívment. Že aký? Našli bug v hre. :)

Streda

Tentokrát deň začal trochu ináč. Rozcvička žiadna nebola, lebo vedúci zaspali. A niektorí sa tak strašne tešili :-(. A neboli ani rozquičky, no predsa takí nevyspatí by sme nič nezrátali. Prednášky našťastie už boli ale bol iba jeden blok. Miňo rozprával o operačných systémoch a Maják mal dynamické programovanie. Avšak veľa z nás bola veľmi unavených z nočnej hry, nečudo že sa dospávalo počas prednášok. Len málokto si vtedy všimol, že doobeda sa počasie vonku zmenilo. Začalo nám nádherne snežiť.

Za obedom sme si zahrali veľa starých hier. Medzi ne patrili napríklad súboje s použitím zbraní ako papierové lietadielká, tenisové loptičky či frisbee disk. Častokrát sa stalo, že naše super zbrane zlyhali (to sme sa dozvedeli tak, že nám to U$Ama suchopádne oznámil a stratili sme ťah :D). Medzi letiace predmety patrili aj snehové gule (veď nám doobeda pekne nasnežilo) či lopty. Nechýbali ani tradičné hry ako papierové míny s hintami alebo arkanoid a liero, ktoré sa drtili na kompoch.

 
Letiace lietadielkoLetiaca snehová guľaLetiaca loptaHmm... títo neletia :)Míny u Miša

Po prejdení celého bludiska sme sa dostali k tomu druhému zlému Mastermindovi. A čím sa líšil od toho z Marsu? No.. má veľmi rád rôzne matematické a iné logické úlohy, s ktorými trávi celý svoj čas. Nerobia mu problém ani žiadne kvízové otázky či iné úlohy. Ďalší program nasledoval po večeri a bol to vedomostný kvíz. Počas neho sme ešte riešili najobľúbenejšiu Mastermindovu hru. A aká že to bola? No predsa... Mastermind ...máme zistiť N-ciferné číslo. Postupne tipujeme aké by to mohlo byť a dostávame odpoveď koľko cifier je správnych a koľko aj na správnom mieste z nášho tipu. Tipnúť číslo sme mohli až po niekoľkých správnych odpovediach na kvízové otázky. V kvíze sa vyskytli otázky na identifikovanie starých osembitových hier podľa soundtrackov (Niektorým skôr pripomínali iba MIDI sekvencie :D). Výsledky kvízu však nikoho neprekvapili, na všetky otázky bez jedinej chyby odpovedal jedine Mastermind (niet divu) a teda bol absolútny víťaz. Po rozlúštení správnej kombinácie čísla sme sa s ním začali zhovárať. Veď už niekoľko dní sme chceli zistiť, čo sa stalo s princeznou. Ako vždy, aj tentokrát Mastermind prekvapil. Ako povedal, on jej nič nespravil a ani sa jej nič nestalo. Ale veľa vecí sa stalo s bytosťami, ktoré pobývajú v osembitovom svete. Už je to dosť dávno, kedy bol tento svet v popredí a teraz už veľa ľudí naňho zabudlo aj s ich bytosťami. Jeho nápad ako pripomenúť slávu bolo uniesť princeznú a tým prilákať nových ľudí. Osembitový svet princeznú s obrovským množstvom pixelov nedokáže renderovať, preto leží nehybne, a všetci si myslia, že už dávno zomrela.

 
Koníííík, k tabuliHádaj, čo somÁčkoBéčkoCéčkoDéčko 

Štvrtok

V dnešný deň už našťastie rozcvička bola. A boli aj rozquičky. Prednášky mali Miňo, Maják a U$Ama. Miňo mal geometriu, Maják regulárne výrazy a ich použitie a U$Ama prednášal o tokoch a o teórii čísel. Ešte pred začiatkom prednášok sa riešil problém (na toky), že aký je maximálny počet kresiel, ktoré sa dajú pretlačiť do miestnosti pred začatím prednášky :-) .

Keď sme sa dozvedeli, čo sa to vlastne (ne)stalo s princeznou, zobrali sme ju so sebou a išli sme nadobro opustiť osembitový svet. Po prejdení portálom z osembitového do nášho sveta sa princezná začala hýbať a prejavovať známky života. Ako sám kráľ sľúbil polovica princeznej bude toho, kto ju privedie späť živú. Avšak stále sme mali iba 200 pixelov a preto sme sa jej veľmi nepáčili, preto strašne protestovala (a dokázala vôbec rozoznať nejaké obrysy z 20x10 pixelov? :D). Veď čo by sme neurobili preto, aby sme sa zapáčili princeznej?

Keďže náš pobyt v osembitovom svete sa pomaly, ale isto skončil, chceli sme sa vrátiť už len kvôli princeznej do pôvodného stavu. Proces odpixelizovania však nebol vôbec jednoduchý. Mág nám všetko na začiatku ohľadom návratu zatajil a tak sme to teraz mali ťažké. Potrebovali sme k tomu dokonca aj dva živé holuby. Dostali sme živú kocku (rubikovu) a papier inštrukcií a pravidiel, ktoré sme si museli niekoľko krát prečítať, aby sme správne pochopili, čo máme urobiť. Vlastne sme sa hrali na kompilátor, ktorý v každom kroku vykoná určité inštrukcie a posunie kocku podľa čísla hráča, ktorý ju držal vo voľnej ruke a stoličky, na ktorej sedel. Na začiatku sme očíslovali hráčov aj stoličky a inicializovali globálnu premennú K, podľa ktorej sme posúvali kocku. Hra si vyžadovala dávku sústredenosti, aby sme sa nepomýlili pri presúvaní z miesta na miesto, podávaní kocky o K miest alebo prelietaní holubov z hlavy na hlavu. Ďalej sme ocenili (ne)znalosti výrokovej logiky. Okrem toho sme sa zasmiali na vtipoch a zabehali okolo chaty. Nakoniec sa nám podarilo rozlúštiť odkaz, ktorý znel (mal znieť): "BOLI STE ÚSPEŠNE ODPIXELIZOVANÍ!"

 
Snažíme sa odpixelizovaťČo s tým spravíme ? 

Na dnes večer bol vyhlásený deadline proboja, ktorý sa ako vždy nikdy neposúva. Celé sústredenie (hlavne voľný čas, ktorý bol na to vyhradený) každá družinka kódila proboj resp. snažila sa nakódiť aspoň trochu fungujúcu myš. Po večeri sa začal ten program, na ktorý sme všetci tak dlho veľmi čakali. Spustenie proboja na plátno (teda stenu). Psst... všetci sledujeme ako naše myši (ne)fungujú a poctivo ich povzbudzujeme, nech zbierajú syr poriadne a nech sa uhýbajú mačkám. Bolo počuť rôzne odkazy pre myši, ale tie nikoho nepočúvali, iba samy seba: "..však zober ten syr.." "...rýchlo uhni sa, lebo ťa mačka..." "...to čo robí? To nie je môj kód, niekto sa mi hrabal v kóde..." Ako to celé dopadlo si časom budete môcť pozrieť na stránke probojov.

Srdce oddané proboju :-) 
Prosíme nevyrušovať, pozeráme proboj......ešte stále......a máme ho dokonca na stene :P 

Piatok

Keď sme doniesli princeznú kráľovi, náramne sa potešil. Aj tak si však nebol istý, či ju má niekomu z nás dať, preto nám dal zopár úloh na preverenie našich schopností. Chcel, aby sme mu doniesli niektoré vzácne artefakty. Dostali sme fotky štrnástich miest okolia, na ktorých sa mali nachádzať. Keďže boli fotené buď príliš z ďaleka alebo z blízka, museli sme plniť pomocné úlohy (napr. rozlúštiť šifru alebo hrať kespeso - také zvukové pexeso), aby sme ich mohli zoomovať. Postupne sme začínali tušiť, čo by ktoré asi mohlo byť a vydali sme sa hľadať do terénu. Niektoré misie boli zvládnuté rýchlo a úspešne, nad inými sme sa zas poriadne potrápili. Na oživenie spomienok sme pridali aj zopár fotiek (z prvej série):

 

a aj z priebehu hry:

VedúciÚčastníci 

Kráľ si nás preveril, bol spokojný a svoj sľub mohol splniť. Dlhý odpixelizačný rituál sa skončil a boli sme opäť ako na začiatku v plnej kráse so všetkými svojimi pixelmi. No uznáte že aj polovička princeznej je pre jedného málo a nie to pre všetkých, ktorí ju išli zachrániť. A preto začal krutý boj o princeznú. Bojovalo sa rôznymi zbraňami a rôznym štýlom. Súboje prebiehali v dvojiciach a výsledky sa ohlasovali do rýchleho (nie už osembitového :D) online vyhodnocovača. Ten nakonci oznámil, kto vyhral najviac súbojov a teda má právo na polovičku princeznej spomedzi nás všetkých.

 
NabuhanaBang BangTopologyFuukballFris duel 
 
VolejbalMackoviaBou WlingJump'n'Bump 

Ostala už iba posledná vec čo nám kráľ sľúbil. A to polovica kráľovstva. Ale keďže sme princeznú doniesli všetci spoločne, museli sme sa opäť dohodnúť ako si kráľovstvo rozdeliť. A tak začala bitka o kráľovstvo. "Oblečte si niečo staré a ak máte okuliare, tak si ich dajte dolu, náramky, hodinky, prstene a náušnice tiež." Typické odporúčania pred záverečnou sústredkovskou hrou. Áno, nasledovala bojovka. Pravidlá boli veľmi jednoduché: Mať na sebe aspoň jednu ponožku. Vyhrať mala družinka, ktorá vydržala najdlhšie a ostala jediná v hre. Schválne píšeme mala vyhrať, pretože podľa tohto pravidla by hra trvala až doteraz, keďže sa všetci účastníci spojili do jednej veľkej družinky bojujúcej proti vedúcim :D. Niektorí boli celkom ľahký oriešok, no našli sa aj takí, čo nám dali podstatne zabrať. Spomenieme napríklad Matyho, ktorý sa bránil naozaj statočne. Zatiaľ čo u väčšiny išla samotná ponožka po vyzutí topánok už veľmi rýchlo a ľahko dolu, pri ňom sme sa trápili ešte značne dlho. Okrem bojového ducha si táto hra vyžadovala aj zručnosť v zaväzovaní šnúrok. Niektorí si ich viazali niekoľko krát okolo nohy, iní si zas spravili pár centimetrový rad uzlíkov. No čo, veď fantázii sa medze nekladú. Vďaka početnej prevahe a tímovému duchu vyhrali samozrejme účastníci. Nakoniec nám účastníkom ostalo celé kráľovstvo, ktoré sme si dokázali rozdeliť a netrebalo už ďalšie boje.

 
Jedna z vedúcovských obetíNevyzuté topánky? Tie veru neostanú bez povšimnutia (Aj keby sme si mali pri tom zablatiť nohavice:D)Trma-vrma 

Pomaly ale iste sa blížil čas, kedy sa všetci rozídeme a sústredenie sa skončí. Posledný večer ako na každom sústredení bolo vyhodnotenie korešpondenčnej časti a všetkých aktivít, ktoré prebiehali počas celého sústredenia a s tým aj udeľovanie cien. Druboj tentokrát nevyhrala žiadna družinka, pretože sme si dokázali rozdeliť kráľovstvo (premôcť vedúcich a vyzuť im všetky topánky) a torty medzi všetkých rovným dielom. Skôr bol problém ako všetko zjesť a nie ako to rozdeliť :D

 
Maťo a jeho nový oblečokBob s istou nemenovanou červenou knihou :)Šťastný Bruno a klobúčik bielej pandywRyxo háda, kto je ktoExkluzívne cenyStack družinky HELLOW~1 (B) (všimnite si číslo fotky :D:D:D) 

Sobota

Poslednú noc sa na sústrední spať nezvykne a čas sa kráti hraním rôznych spoločenských aj nespoločenských hier. Tí ktorí, sme chceli prekonať nočnú únavu, vydali sme sa na najvyšší kopec v okolí a to na Sitno. Veľa ľudí však tvrdo spalo a tak nás ostala necelá tretina účastníkov, ktorí prejavovali známky života. Ráno asi okolo štvrtej sme vyrazili a dúfali, že stihneme východ slnka v plnej kráse. Výstup nám trval možno asi hodinu ale cestu sme zvládli bez problémov. Ešte v šere rána sme videli svetielkovať okolité dedinky, čo bol nádherný pohľad. Keď sa začalo trochu rozvidnievať videli sme peknú žiaru nad horizontom a to bolo asi tak všetko. Bolo dosť zamračené, takže sme sa východu slnka nedočkali. Po čase sme zišli dole zo Sitna a vrátili sme sa späť do chaty už na raňajky.

A prišla tá najťažšia chvíľa pre nás všetkých. Týmto dňom sa náš týždenný pobyt na Počúvadle končí a nastáva čas kedy sa rozídeme do všetkých kútov Slovenska a vrátime sa domov. Doobeda sme sa pobalili, popratali izby, nastúpili do autobusu a rozlúčili. To, že toto sústredenie bolo fakt super, svedčí aj odborný a neodborný program, hry, myšlienka, dej a téma tohto sústredenia. Toto všetko si pripravili vedúci

 Bob, Broňa, Koníííík, Maják, Maty, Mic, Miňo, Mišo, MišoBB, MišoF, Monika, U$Ama a Vinko

ktorým patrí veľká vďaka a zaslúžia si od nás všetkých účastníkov veľkú pochvalu.

 
Ide sa domoooooov...Tu sme konečne všetciA tu tiež :D 

Pali Rohár (účastník), korekcie Mária Mrocková (účastníčka)

Sprievodca osembitovým svetom

Recenzie na staré DOS-ovské hry, ktoré boli témou tohto sústredenia a boli zverejnené ešte pred jeho začiatkom nájdete v časopise Krute Slušná Prehra

Screenshoty

Screenshoty z osembitového sveta sú zaradom tu alebo rozdelené podľa dní a aktivít tu.

Posledná úprava 01 január, 2010, 13:59 CET, túto podstránku generuje pmWiki


Účet

Prihlasovanie už nefunguje. Používaj nový KSP web.
 
loading

Redirecting