KSP.sk

Korešpondenčný seminár z programovania

Priklady 4. kola

Mili nasi riesitelia,

vidite pred sebou poslednu seriu tohtorocneho KSP. V dnoch 24.-30. marca sa uskutocni sustredenie po prvych dvoch seriach --- dakujeme tym, ktori nam ho pomohli zorganizovat: firmam Microstep-HDO a Softec, potencialnym to zamestnavatelom nasich mladych a ambicioznych informatikov.

Dalej chceme vyhlasit sutaz o emblem pre KSP krajsi ako emblem BKMS. Navrhy nam posielajte spolu s rieseniami. Najlepsieho navrhara neminie bohata (?) odmena.

Vase riesenia posielajte na adresu uvedenu v hlavicke do 29. aprila 1996, uz sa na ne tesime.

Dobra gazdina pre pierko aj cez plot skoci,

  1. Brutus a Frutus v kniznici II.
  2. O univerzitnom knihovnikovi
  3. O carodejnom pisacom stroji
  4. O kachlickovani
  5. O 276. zakaznikovi

1. Brutus a Frutus v kniznici II.

Brutovi a Frutovi sa v kniznici zapacilo a tak sa tam opat vybrali (vsak koho by bavilo stale navstevovat zubara). Cirou nahodou si znovu vybrali knihu ``Zbierka uloh KSP'' a zacali v nej listovat. Ked si konecne zo zbierky vybrali druhy najzaujimavejsi priklad a chceli sa pozriet na jeho vzorove riesenie, zistili, ze nejaky zurvalec pre istotu vytrhol vsetky vzorove riesenia.

Uloha: V subore je danych vela cisel typu longint . Napiste program, ktory vytvori subor s tymi istymi cislami ulozenymi v poradi od najmensieho po najvacsie. Cisel je tak vela, ze sa urcite nezmestia do pamate pocitaca. Predpokladajte, ze na disku mate miesta dost.


2. O univerzitnom knihovnikovi

``Oook!'', povedal knihovnik, ked doniesli dalsich n knih. V univerzitnej kniznici bolo doteraz n knih od roznych autorov z najroznejsich odvetvi magie. Ku kazdej knihe teraz priviezli druhy diel a ulozili ich na policu za povodnymi knihami. Privezene knihy su pritom usporiadane rovnako ako povodne. Knihovnik by mal rad banan (lepsie povedane, chcel by banan).

Uloha: V poli A velkosti 2n (polica) su ulozene postupne cisla a_1,...,a_n (prve diely knih), b_1,...,b_n (druhe diely knih). Napiste proceduru, ktora preusporiada pole A tak, aby v nom boli prvky v poradi a_1,b_1,a_2,b_2,...,a_n,b_n (teda prvy a druhy diel vzdy pri sebe). Nepouzivajte ziadne pomocne pole (knihovnik nema ziadnu dalsiu ``pomocnu'' policu).


3. O carodejnom pisacom stroji

Carodejnica Magica ma vo svojej kancelarii precudesny pisaci stroj, ktorym si zapisuje svoje kuzla na netopierie koze. Hlavna cast stroja som Ja --- ludska ruka s naramkom, na ktorom su napisane pismenka (rovnake pismenka mozu byt na naramku aj viac krat). Mozem sa tocit okolo osi urcenej prostrednikom tak, ze nad kozou sa objavuju ine pismenka, ktore, ak carodejnica stlaci cervene tlacitko, vytlacim. Som z dlheho pisania velmi unavena a preto som sa rozhodla, ze napisem program, ktory moju pracu ulahci a pre dane poradie pismeniek na naramku a pozadovany text vypise postupnost krokov ako sa mam tocit, aby bol pocet otoceni minimalny. Kedze mi chyba hlava, mohli by ste mi pomoct.

Uloha: Napiste program, ktoreho vstupom je najprv postupnost pismeniek na naramku (pricom prve pismenko zodpoveda pismenku, ktore je prave nad kozou) a potom na dalsom riadku veta, ktoru treba napisat. Vystupom je postupnost prikazov DOLAVA, DOPRAVA, STLAC a MEDZERA realizujuca danu vetu, alebo FUJ ak sa veta neda s danym naramkom napisat.

Priklad:

Vstup:


abacd
aba dac

Vystup:


STLAC DOPRAVA STLAC DOLAVA STLAC MEDZERA DOLAVA STLAC DOLAVA
DOLAVA STLAC DOPRAVA STLAC

4. O kachlickovani

Veverickam Anke a Hanke v Hornom-Dolnom je v ich domceku zima a preto si u slona objednali slonovinove kachlicky obdlznikoveho tvaru rozmeru 1vn x 2vn (1vn = jedna vevericia nozicka). Hrochovi na urad priniesli obrazok svojej izbicky nakresleny na stvorcekovom papieri so stvorcekmi s hranou 1vn a chcu vediet, ci sa da vykachlickovat. Hroch sa prave zobudil a preto sa mu nechce velmi rozmyslat a vobec.

Uloha: Napiste program, ktory nacita tvar miestnosti v tvare mapy skladajucej sa z medzier a znakov # (takyto krizik znazornuje stvorcek podlahy velkosti 1vn x 1vn) a vypise, ci sa da miestnost vykachlickovat, alebo nie.

Priklad:

Vstup:


 #  #
######
 #  #

Vystup: NIE


5. O 276. zakaznikovi

Do softferoveho druzstva SoDr dnes prisiel jubilejny 276. zakaznik, ako obvykle, so zaujimavym problemom. Zakaznik bol studentom nemenovanej vysokej skoly a ako to tak uz u vysokoskolakov byva, nevedel pracovat so zlomkami. Preto potreboval kniznicu, ktora by mu tuto pracu umoznila. Zakaznik zaplatil, vzal si so sebou blocek z registracnej pokladne a tu mate ulohu.

Uloha: Navrhnite a napiste kniznicu, ktora bude umoznovat pracu so zlomkami. Kniznica by mala zvladnut zakladne aritmeticke operacie, ako aj procedury pre vstup a vystup.

Dolezita poznamka: Pokial su oba operandy aj vysledok vo vami urcenom rozmedzi, nemal by vas program vyhlasit pretecenie.


(C) 1996, Organizers of the CSP

Účet

Prihlasovanie už nefunguje. Používaj nový KSP web.
 
loading

Redirecting